فین تک

وام ارز دیجیتال چیست؟ دریافت وام فوری با پشتوانه کریپتو در چند ساعت

با گسترش تکنولوژی بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال، همواره شاهد نوآوری‌هایی در این زمینه هستیم. یکی از این نوآوری‌ها که به محبوبیت بیشتر رمزارزها منجر شده است، وام ارز دیجیتال است. این وام‌ها که توسط پلتفرم‌های کریپتویی به کاربران اعطا می‌شود، یکی از راه‌های افزایش سرمایه کاربران فعال در این بازار است. این وام‌ها به واسطه ماهیت غیرمتمرکزی که دارند، بسیار بهتر از وام‌های بانکی عمل می‌کنند. روند دریافت این وام‌ها بسیار ساده است؛ تا جایی که کاربران تنها به خرید تتر و وثیقه‌گذاری آن در پلتفرم‌های وام‌دهی نیاز دارند. در این مقاله به بررسی وام کریپتویی خواهیم پرداخت و دلایل برتری این نوع وام نسبت به وام بانکی را بیان می‌کنیم.

وام ارز دیجیتال چیست؟

بررسی وام ارز دیجیتال

وقتی به سود و زیان در بازار کریپتو فکر می‌کنید، ممکن است اولین موردی که به ذهنتان خطور می‌کند، قیمت‌های پرنوسان باشد. اما این تنها راه برای کسب درآمد از بازار رمزارزها نیست. وام ارز دیجیتال (Crypto Lending) خدمتی است که به راحتی قابل دسترسی است و کاربران به وسیله آن می‌توانند وجوه خود را با ریسک نسبتاً کم قرض دهند. از سوی دیگر، شما همچنین می‌توانید به سرعت به دارایی‌های دیجیتال قابل قرض گرفتن با نرخ بهره کم دسترسی پیدا کنید. گرفتن یا دادن وام در قالب کریپتو، اغلب ساده‌تر، کارآمدتر و ارزان‌تر از نوع بانکی آن است و آن را به گزینه‌ای ارزشمند برای هر دو طرف (وام گیرنده و وام دهنده) تبدیل می‌کند.

وام کریپتویی به کاربران امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را در ازای کارمزد یا بهره قرض بگیرند. سرمایه مورد نیاز برای اعطای این وام‌ها، توسط کاربران تامین می‌شود. در این نوع وام، کاربران می‌توانند فوراً وام بگیرند و فقط با ارائه مقداری وثیقه شروع به سرمایه‌گذاری کنند. این فرایند می‌تواند از طریق یک DApp وام‌دهی DeFi یا یک صرافی ارز دیجیتال صورت پذیرد. پس از بازپرداخت مبلغ وام، وثیقه کاربر آزاد شده و امکان برداشت آن وجود خواهد داشت.

وام‌ ارز دیجیتال فرایند لندینگ را ساده می‌کند و این پروسه با قراردادهای هوشمند کاملاً خودکار انجام می‌شود. در واقع این راهی آسان و سریع برای دسترسی به سرمایه در قالب رمزارز است.

مختصری در مورد کارکرد وام ارز دیجیتال

وام‌ کریپتویی معمولاً شامل سه طرف است: وام‌دهنده، وام‌گیرنده و پلتفرم DeFi یا صرافی ارز دیجیتال. در بیشتر موارد، وام گیرنده باید قبل از قرض گرفتن هر ارز دیجیتال، مقداری وثیقه بگذارد. همچنین می‌توان از وام‌های فلش بدون وثیقه با بازپرداخت آنی استفاده کنید. در طرف دیگر، ممکن است یک قرارداد هوشمند داشته باشید که استیبل کوین‌ها را ضرب می‌کند یا پلتفرمی که مبلغ وام را به وسیله کاربران دیگر تامین می‌کند. البته معمولا وام دهندگان رمزارزهای خود را به یک استخر اختصاصی اضافه می‌کنند و از این طریق وجوه وام را تامین می‌کنند. این استخرها که به وسیله قرارداد هوشمند مدیریت می‌شوند، کل فرآیند را اجرا کرده و بخشی از سود را برای کاربران ارسال می‌کنند.

مزایا و معایب وام ارز دیجیتال

مزایا و معایب وام ارز دیجیتال

وام‌ کریپتویی سال‌ها است که در فضای DeFi استفاده می‌شود. اما با وجود محبوبیت آنها، معایبی نیز وجود دارد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید وام یا قرض گرفتن را امتحان کنید، بهتر است با مزایا و معایب این ابزار کریپتویی آشنا شوید:

مزایای وام ارز دیجیتال

  • سرمایه‌ای که به راحتی در دسترس است. کریپتو لندینگ به هر کسی که بتواند وثیقه ارائه دهد، اعطا می‌شود. این مسئله فرایند گرفتن وام را نسبت به وام از یک موسسه مالی سنتی، آسان‌تر می‌کند و نیازی به بررسی اعتباری نیست.
  • قراردادهای هوشمند وام‌ها را مدیریت می‌کنند. قراردادهای هوشمند، کل فرآیند را خودکار، کارآمدتر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند.
  • امکان کسب درآمد غیرفعال. هولدرها می‌توانند کریپتوهای خود را در یک استخر وام‌دهی قفل کرده و بدون نیاز به مدیریت سرمایه، شروع به کسب درآمد غیرفعال کنند.

معایب وام ارز دیجیتال

  • ریسک بالای لیکویید شدن وثیقه. حتی با وجود وام‌هایی که بیش از حد وثیقه دارند، قیمت رمزارزها می‌تواند به طور ناگهانی کاهش یابد و منجر به لیکویید شدن وثیقه کاربران شود.
  • قراردادهای هوشمند می‌توانند در برابر حمله آسیب پذیر باشند. وجود کدهای مخرب و سوءاستفاده‌ هکرها، می‌تواند منجر به از دست دادن وجوه وام یا وثیقه کاربران شود.
  • قرض گرفتن یا وام دادن می‌تواند ریسک پرتفوی شما را افزایش دهد. در حالی که تنوع بخشیدن به سبد خود ایده خوبی است، ولی انجام این کار از طریق وام، ریسک‌های بیشتری را به همراه خواهد داشت.
بیشتر بخوانید: گوگل پی چیست؟

پلتفرم‌های معتبر ارائه‌دهنده وام ارز دیجیتال

در فضای ارزهای دیجیتال، تعداد بسیار زیادی پلتفرم وجود دارد که به ارائه وام ارز دیجیتال می‌پردازند. البته تمام این بسترها، معتبر نیست و نیاز است پیش از درگیر کردن سرمایه در این پلتفرم‌ها در مورد آنها به صورت کامل تحقیق کنید. در ادامه برخی از پلتفرم‌های معتبر وام‌دهی را معرفی می‌کنیم.

پلتفرم Aave

پلتفرم Aave یک پروتکل DeFi مبتنی بر اتریوم است که وام‌های کریپتویی مختلف را ارائه می‌دهد. در این بستر هم می‌توانید وام بدهید و هم تسهیلات بگیرید و همچنین می‌توانید به استخرهای نقدینگی وارد شوید و به سایر خدمات DeFi دسترسی داشته باشید. البته Aave بیشتر به خاطر ارائه وام‌های فلش محبوب است. برای شرکت در پروسه لندینگ، توکن‌های خود را به استخرهای Aave سپرده و aTokens دریافت می‌کنید. این توکن‌ها به‌عنوان رسید شما عمل می‌کنند و سودی که کسب می‌کنید به ارز دیجیتالی که وام می‌دهید بستگی دارد.

پروتکل Abracadabra

پروتکل Abracadabra یک پروژه DeFi چند زنجیره‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های سودآور خود را به عنوان وثیقه به اشتراک بگذارند. کاربران زمانی که وجوه خود را در یک استخر وام یا بهینه‌ساز بازده سپرده‌گذاری می‌کنند، توکن‌های دارای بهره به دست می‌آورند. نگه داشتن این توکن‌ها به کاربران امکان می‌دهد به سپرده اصلی خود به اضافه سود کسب شده دسترسی داشته باشید.

یکی از استراتژی‌ها این است که استیبل کوین‌ها را در یک قرارداد هوشمند بهینه‌ساز بازده سپرده‌گذاری کنید و سپس از توکن‌های بهره برای تولید MIM استفاده کنید. تا زمانی که استیبل کوین‌های شما نوسانی را تجربه نکنند، شانس لیکویید شدن کم خواهد ماند.

صرافی ارز دیجیتال بایننس

جدا از ارائه خدمات معاملاتی، صرافی بایننس طیف وسیعی از محصولات مالی ارز دیجیتال مانند وام دادن، قرض گرفتن و کسب درآمد غیرفعال را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر نمی‌خواهید به DAppsها اعتماد کنید، استفاده از گزینه CeFi (امور مالی متمرکز) می‌تواند بسیار آسان‌تر باشد. بایننس امکان دسترسی کاربران به وام‌های ساده کریپتویی در قالب رمزارزهایی مانند بیت‌کوین، اتریوم و بی‌ان‌بی را می‌دهد. وجوه این وام‌ها از سوی کاربران بایننس تامین می‌شود که می‌خواهند از ارزهای دیجیتال هولد شده خود سود کسب کنند.

وام ارز دیجیتال یا وام بانکی؛ کدام بهتر است؟

مزیت های وام ارز دیجیتال نسبت به وام بانکی

فرض کنید قصد دارید برای دریافت انواع وام بانکی در ایران درخواست دهید. در این صورت، درگیر فرآیندی طولانی می‌شوید که اغلب رسیدگی به آن بسیار ناامیدکننده است. شما باید در طی مراحل اعتبارسنجی، برای دریافت وام واجد شرایط شناخته شوید. در واقع کسب امتیاز اعتباری خوب به زمان نیاز دارد. اگر امتیاز اعتباری پایینی دارید یا سابقه اعتباری ندارید، به احتمال زیاد نمی‌توانید از بانک‌ها وام دریافت کنید.

اینجاست که وام‌دهی کریپتو مطرح می‌شود. اکثر آنها نیازی به امتیاز اعتباری یا حساب بانکی ندارند، این موضوع برای ۱.۷ میلیارد نفر که از خدمات بانکی محروم هستند مفید خواهد بود. وام گیرندگان همچنین بر خلاف نوع سنتی که در آن بانک نرخ بهره، مبلغ و مدت وام را تعیین می‌کند، امکان سفارشی‌سازی شرایط را دارند. وام‌های کریپتویی از نوع بانکی در دسترس‌تر هستند و می‌توانید آن‌ها را به طور خاص بر اساس نیازها و شرایط خود تنظیم کنید.

وام‌ ارز دیجیتال برای وام‌دهندگان سودمندتر است، زیرا وثیقه نقدشوندگی بیشتری نسبت به اکثر وثیقه‌ها در تسهیلات بانکی دارد. معمولاً پلتفرم‌های کریپتو لندینگ از وام‌گیرندگان می‌خواهند که بیش از ۱۰۰ درصد مبلغی را که می‌خواهند وام بگیرند، وثیقه کنند. در ضمن هیچ مدرک فیزیکی یا زمان طولانی پردازش وام در وام‌ کریپتویی وجود ندارد. همه چیز به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و در عرض چند دقیقه تا چند ساعت قابل انجام است.

دریافت وام کریپتویی به وسیله پلتفرم وال پی

در این مقاله در مورد وام کریپتویی، مزایا و معایب آن و برتری این وام نسبت به وام بانکی صحبت کردیم. این وام به واسطه امکان دریافت سریع و روند غیرمتمرکزی که دارد، توانسته توجه کاربران ارز دیجیتال را به خود جلب کند. علاوه‌براین طبق آمار جهانی ۱.۷ میلیارد نفر در دنیا از خدمات بانکی بی‌بهره هستند که کریپتو لندینگ می‌تواند برای این افراد بسیار کارآمد باشد. خبر خوب اینکه سایت وال پی به تازگی اقدام به ارائه خدمات وام ارز دیجیتال کرده است و کاربران ایرانی با خیال راحت می‌توانند به وسیله وال پی از امکانات و مزایای این نوع وام بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا