فین تک

انواع وام بانکی در ایران را بشناسید؛ دریافت تسهیلات به چند روش ساده

فرقی نمی‌کند پیر باشید یا جوان، همه ما درگیر وام هستیم و عملا امکان پیشرفت کردن بدون تسهیلات وجود ندارد. سالانه وام‌های مختلفی از سوی دولت و بانک‌ها ارائه می‌شود که راستش را بخواهید، حفظ کردن آنها از حفظ کردن جدول مندلیف هم سخت‌تر است. به همین دلیل در مقاله‌ی امروز از بلاگ‌ وال پی قصد داریم تا انواع وام بانکی در ایران از تسهیلات قرض‌الحسنه تا وام کریپتویی را بررسی کنیم تا راهنمای جامعی برای وام گرفتن داشته باشید. با ما در این مقاله همراه باشید.

وام ازدواج؛ آسان‌ترین تسهیلات بانکی

گرفتن وام در ایران به یک پدیده‌ی پیچیده و طاقت‌فرسا تبدیل شده اما وام ازدواج اینطور نیست. این مدل از وام بانکی برای تسهیل ازدواج جوانان ارائه شده و در سال ۱۴۰۲ به هر یک از زوجین مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. اگر مرد زیر ۲۵ سال و زن زیر ۲۳ سال باشد، مبلغ وام افزایش یافته و ۲۲۰ میلیون تومان برای هرکدام از زوجین درنظر گرفته می‌شود. سود وام ازدواج ۴ درصد است و ۱۰ سال یا ۱۲۰ ماه زمان برای بازپرداخت آن درنظر گرفته شده و همین موضوع آن را به وامی مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند. برای دریافت این مدل از تسهیلات باید اصل سند ازدواج، شناسنامه و کارت ملی را ارائه دهید و تنها کار بعدی، مراجعه به سامانه ve.cbi.ir برای درخواست وام است.

وام مسکن؛ ارائه‌شده در انواع مختلف

این روزها قیمت خانه سربه‌فلک کشیده و موفقیتی بزرگ‌تر از خانه خریدن وجود ندارد. وام مسکن در این مسیر همراه شماست و کمک هزینه‌ای برای خانه‌دار شدن است. مبلغ وام مسکن در هرکدام از بانک‌ها متفاوت است، به‌عنوان مثال سود تسهیلات خرید مسکن بانک سامان ۲۳ درصد و وام مسکن بانک ملی ۱۷ درصد است و مدت زمان بازپرداخت آنها یکسان نیست.

وام مسکن

وام مسکن انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها قشر خاصی از جامعه را هدف قرار می‌دهند.

  • وام مسکن جوانان
  • تسهیلات بانکی ساخت مسکن
  • وام خرید مسکن
  • وام اجاره مسکن
  • تسهیلات مسکن فرزند سوم
  • وام مسکن اولی‌ها
  • وام مسکن زوجین
  • تسهیلات مسکن روستایی
  • وام مسکن بهزیستی
  • وام پس‌انداز مسکن جوانان

معمولا بیشتر این وام‌ها از سوی بانک مسکن ارائه می‌شوند اما دیگر بانک‌ها نیز تسهیلات مسکن ارائه کرده و نرخ سود آنها با یکدیگر متفاوت است.

وام جعاله؛ وامی برای تعمیر مسکن

تسهیلات جعاله مخصوص تعمیر مسکن هستند. فرقی نمی‌کند خانه‌تان آپارتمانی یا کلنگی باشد، این وام از ۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان به خانه‌های قدیمی و نیازمند بازسازی تعلق می‌گیرد. این وام نیز بیشتر از سوی بانک مسکن ارائه می‌شود اما دیگر بانک‌ها هم با سود ۲۳ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۶۰ ماهه این وام بانکی را ارائه می‌کنند.

وام خرید خودرو؛ مخصوص خودروهای داخلی

خرید خودرو از هر زمانی سخت‌تر شده و به‌نظرتان چند ماه باید کار کنید تا یک خودروی ۳۰۰ میلیون تومانی بخرید؟ وام خرید خودرو مسیر شما را کوتاه می‌کند. این وام کمک هزینه خرید خودروی صفر و تعویض خودروهای فرسوده است که برای محصولات داخلی ارائه می‌شود. وام خرید خودرو سقف خاصی نداشته و به بانک موردنظر بستگی دارد. وام‌های خرید خودرو معمولا با سود ۱۸ درصد و حداکثر بازپرداخت ۶۰ ماهه ارائه می‌شوند و برای دریافت آن باید فیش حقوقی معتبر ارائه کنید.

وام خرید خودرو

وام خرید کالا؛ از یخچال و مبل گرفته تا طلا و جواهرات

همانطور که از نام این وام پیداست، این تسهیلات برای خرید کالا ارائه می‌شوند. از فرش و ماشین لباس‌شویی تا یخچال و مبل، همه وسایل خانه را می‌توانید با استفاده از این وام خرید کنید. این وام فقط به لوازم‌خانگی اختصاص ندارد و با استفاده از آن می‌توانید طلا، جواهر و … را هم خریداری کنید. برخی از بانک‌ها مبلغ این وام را به حساب مشتری واریز کرده و برخی دیگر هم برای مشتری در فروشگاه‌های طرف قرارداد اعتبار ایجاد می‌کنند تا متقاضی کالای موردنظر خود را به‌صورت قسطی خریداری کند. سقف این وام بانکی به کالا و بانک بستگی دارد و بر اساس اهمیت نوع کالا به درخواست‌کنندگان ارائه می‌شود.

وام مضاربه؛ متفاوت از دیگر وام‌ها

طی سال‌های اخیر تلاش‌های چشمگیری برای حمایت از تولید داخلی صورت گرفته و یکی از این حمایت‌ها وام مضاربه است. وام مضاربه جهت تامین نقدینگی موردنیاز مردم برای راه‌اندازی یا توسعه مشاغل ایجاد شده و توسط بانک‌های مختلف ارائه می‌شود. افراد عادی قادر به دریافت این وام نیستند چرا که متقاضی باید مدارکی ازجمله پروانه کسب، اظهارنامه مالیاتی، آگهی تاسیس و دیگر مدارک مرتبط با تاسیس کسب‌وکار را ارائه کند. این تسهیلات بانکی بیشتر شبیه به یک قرارداد بین بانک و فعال اقتصادی است که در یک نوبت یا به‌صورت دوره‌ای در بازه‌های زمانی مشخص به حساب مشتری واریز می‌شود. مبلغ وام مضاربه متغیر است و بازپرداخت آن در یک قسط و در پایان مدت زمان تسهیلات دریافت می‌شود.

وام قرض‌الحسنه؛ وامی بدون سود بانکی

وام قرض‌الحسنه، وام بانکی بدون سود و بهره است و بانک فقط نرخ کارمزد را از مشتری دریافت می‌کند که رقمی بین ۲ الی ۴ درصد است. بانک‌های عامل مبلغ مشخصی را به حساب متقاضی وام واریز می‌کنند و در مقابل مشتری متعهد می‌شود تا معادل میزان مبلغ وام را به‌صورت اقساطی به بانک پرداخت کند. سقف وام‌های قرض‌الحسنه در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان با سقف دوره بازپرداخت ۶۰ ماهه است. همچنین اشخاص حقوقی نیز می‌توانند این تسهیلات بانکی را تا سقف ۷۵۰ میلیون تومان و بازپرداخت ۸۴ ماهه دریافت کنند. در حال حاضر بانک‌های رسالت و مهر ایران این وام‌ها را براساس میانگین حساب به مشتری ارائه می‌کنند.

وام قرض‌الحسنه

وام بانوان؛ مناسب برای زنان خانه‌دار

وام بانوان طی سال‌های اخیر از سوی دولت مطرح شده و به زنان خانه‌دار یا شاغل تعلق می‌گیرد. در واقع این وام بانکی فراهم شد تا معیشت یکی از بزرگ‌ترین اقشار جامعه یعنی زنان خانه‌دار تامین شود. بانک‌های مختلفی ازجمله دی، کشاورزی، سینا و ملت این وام را ارائه می‌کنند اما توجه کنید برای دریافت وام بانون باید حتما در بانک موردنظر حساب داشته باشید و یک یا دو ضامن معتبر ارائه کنید. در حال حاضر سقف وام بانوان ۵۰ میلیون تومان است و مدت زمان بازپرداخت آن با سود ۱۴ تا ۱۸ درصدی در بازه ۶ تا ۲۴ ماه قرار دارد.

وام فرزندآوری؛ فرزند بیشتر، وام بیشتر

یکی از سیاست‌های دولت برای حمایت از خانواده و افزایش جمعیت، ارائه تسهیلات است. وام فرزندآوری از سال ۱۴۰۱ به تسهیلات بانکی اضافه شد و به خانواده‌هایی تعلق می‌گیرد که صاحب فرزند جدید شده‌اند. توجه کنید برای دریافت وام فرزندآوری باید تاریخ تولد کودک از اول فروردین ۱۴۰۰ به بعد باشد و مدت زمان ثبت‌نام آن حداکثر تا دو سال بعد از تاریخ تولد نوزاد است. این وام فقط یک‌بار به هر فرزند تعلق می‌گیرد و هرچه تعداد فرزاندان بیشتر باشد، مبلغ وام هم بیشتر می‌شود. مبلغ وام بانکی فرزندآوری برای اولین کودک ۳۰ میلیون تومان با اقساط ۳۶ ماهه، فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان با اقساط ۴۸ ماهه، فرزند سوم ۹۰ میلیون تومان با اقساط ۶۰ ماهه، فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون تومان با اقساط ۷۲ ماهه و فرزند پنجم ۱۵۰ میلیون تومان با اقساط ۸۴ ماهه است. همچنین وام فرزندان چندقلو برای هر یک مجزا است و مبلغ آن با توجه به نوبت تولد محاسبه می‌شود.

بیشتر بخوانید: کردیت کارت چیست؟

وام فرهنگیان؛ وام سه برابری بدون سود

دولت چند مدل وام برای فرهنگیان درنظر گرفته که یکی از آنها وام مرابحه تا ۲۰ میلیون تومان و برای زوجین فرهنگی تا ۴۰ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد است. علاوه‌بر این وام، تسهیلات دیگری ازجمله صندوق‌های ذخیره، رفاه و … نیز وجود دارند که در آنها ماهیانه مبلغی از حساب فرهنگیان کسر می‌شود و پس از مدتی ۳ برابر مبلغ کسر شده به آنها وام داده می‌شود. این وام‌ها سود ندارند و فقط کارمزد از حساب فرهنگی کسر می‌شود و مدت زمان بازپرداخت آن ۳۶ ماهه است. به بیان دیگر در این وام‌ها طرف قرارداد فرهنگیان، وزارت آموزش‌وپرورش است.

وام فرهنگیان

وام جهیزیه؛ صد میلیون تومان وام برای خرید جهیزیه ایرانی

این روزها هزینه جهیزیه کمرشکن شده و بانک مرکزی برای مقابله با این هزینه‌ها و تسهیل ازدواج جوانان وام بانکی جهیزیه کالای ایرانی را ارائه کرده که مبلغ آن ۳۰، ۵۰ یا ۱۰۰ میلیون تومان است. بانک‌های سپه، ملی، پارسیان، کارآفرین و سینا این وام را ارائه کرده‌اند و سود آنها ۱۸ درصد است. بازپرداخت وام جهیزیه ۳ ساله یا ۳۶ ماهه است و متقاضیان برای دریافت آن باید سند رسمی ازدواج زوجین، شناسنامه و کارت ملی را فراهم کنند. توجه کنید مبلغ وام جهیزیه فقط برای خرید لوازم‌خانگی ایرانی ارائه می‌شود و باید خرید خود را در فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک انجام دهید.

وام نئوبانک‌ها؛ عصر جدید بانکداری

عصر جدید بانکداری آغاز شده و پیشرانه‌ی آن نئوبانک‌ها هستند. نئو به معنای جدید است و این بانک‌های جدید بدون حتی یک شعبه حضوری و به‌صورت آنلاین فعالیت کرده و پرداخت ارزی را انجام می‌دهند. طی سال‌های اخیر بانک‌های مختلفی نئوبانک خود را راه‌اندازی کرده‎‌اند که فقط نئوبانک‌های بلو، ویپاد و بانکینو وام می‌دهند. برای مقایسه تسهیلات بانکی این بانک‌ها می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

 مشخصات وامویپادبلوبانکبانکینو
سقف وام۱۵ میلیون تومان۱۰ میلیون تومان۱۰ میلیون تومان
مدت زمان بازپرداختحداکثر ۶ ماهحداکثر ۶ ماهیک ماه
سود وام۲۳ درصد سالیانه۲۲ درصد سالیانه۲ درصد

برای دریافت وام این بانک‌ها نیازی به وثیقه یا ضامن ندارید و پس از اعتبارسنجی و دریافت امتیازهای لازم، وام به حساب شما واریز می‌شود.

وام ارز دیجیتال؛ دردسرهای وام سنتی را فراموش کنید

وام بانکی و دردسرهای مختلف برای پیدا کردن ضامن‌های مختلف، چک، سفته، سند خانه، سند ازدواج و … را فراموش کنید. پس کسانی که قصد ازدواج ندارند چه وامی باید بگیرند؟ وام ارز دیجیتال. در نسل جدید وام‌ یعنی تسهیلات کریپتویی، هیچ نیازی به ضامن ندارید چرا که رمز ارزها ضامن شما هستند. در این مدل از وام متقاضی ارزهای خود را به‌عنوان وثیقه به حساب صرافی واریز کرده و وام را دریافت می‌کند. پس از بازپرداخت وام، مبلغ ضمانت به حساب متقاضی بازگردانده می‌شود.

وام کریپتویی

مبلغ وام کریپتویی معمولا درصدی از ارزش رمز ارز وثیقه است و صرافی‌های بزرگی ازجمله بایننس، کوکوین، والکس و … آن را برای مشتریان خود ارائه کرده‌اند.

وال پی؛ بدون ضامن وام بگیرید

وال پی جدیدترین سرویس از صرافی معتبر والکس است که این امکان را برای مشتریان فراهم کرده تا ۴۰ میلیون تومان وام بگیرند. وال پی برای اعطای وام به شما هیچ نیازی به ضامن، چک، سفته و دیگر مدارک ندارد و وام را در کمتر از ۲۴ ساعت تحویل می‌دهد.

وال پی این امکان را برای شما فراهم کرده تا سررسید ماه دوم قسط را بدون دیرکرد و جریمه پرداخت کنند و برای فعالیت در این حوزه همه مجوزهای لازم را دریافت کرده است. وام ارز دیجیتال وال پی را می‌توانید با وثیقه ارز دیجیتال، بازپرداخت ۱۲ ماهه و سودی کمتر از بهره بانک‌ها دریافت کنید.

وام بانکی؛ تسهیلات موردنیاز خود را پیدا کنید

تسهیلات بانکی در انواع مختلف ارائه شده‌اند که مدت زمان بازپرداخت و مبلغ هرکدام از آنها با دیگری متفاوت است. متاسفانه برای دریافت وام‌های سنتی مثل وام خودرو، وام ازدواج و … باید از چند مرحله سخت و پیچیده گذر کنید اما وام کریپتویی به‌صورت فوری و بدون نیاز به ضامن به شما تحویل داده می‌شود. شما همراهان وال پی چه تجربه‌ای از وام گرفتن از بانک‌های مختلف دارید؟ تجربه‌های ارزشمند خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا