سرگرمی

یونی اسیست چیست؟ راهنمای پرداخت هزینه یونی اسیست دانشگاه های آلمان

این روزها که دغدغه‌ی مهاجرت به اشکال مختلف ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده، ادامه‌ی تحصیل هنوز هم یکی از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به حساب می‌آید. این روش به افراد کمک می‌کند در عین تجربه‌ی زندگی در یک کشور جدید، به تدریج با فرهنگ آن کشور آشنا شوند و در فضایی مانند دانشگاه که احتمالاً مهاجران زیادی از کشورهای مختلف را پذیرفته، خود را تنها نبینند! در میان کشورهای مختلفی که افراد برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند، آلمان به دلایل مختلفی پرطرفدار است، اما باید در نظر داشته باشیم که آلمان هم مانند هر کشور دیگری اصول و قواعد خاص خودش را دارد؛ مانند تأیید مدارک توسط یونی اسیست که فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها را برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر کرده است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

در کنار کیفیت آموزشی، مهم‌ترین دلیل پرطرفدار بودن مهاجرت تحصیلی به آلمان، امکان تحصیل رایگان در این کشور است. برای مثال هزینه‌های تحصیل در کشوری مثل آمریکا بسیار بالاست و علاوه بر آن‌، فرد متقاضی به تحصیل لازم است هزینه‌های اضافی دیگری مانند سویس فی را به عنوان هزینه‌ی ویزا به سفارت آمریکا پرداخت کند؛ اما دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل یا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند، یا اگر هم دریافت کنند بسیار کم است. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان آلمان را برای ادامه‌ی تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

مزیت دیگر آلمان این است که با دریافت ویزای تحصیلی و البته تکمیل دوره‌ی تحصیل، افراد این امکان را دارند که تا مدت زمان محدودی در آلمان بمانند و کار پیدا کنند؛ در نتیجه با دریافت ویزای کاری می‌توانند اقامت خود در این کشور را تمدید کنند. جالب است بدانید که بررسی‌ها حاکی از آن است که در حدود ۵۴ درصد از دانشجویانی که تحصیلات خود را در آلمان به اتمام می‌رسانند، همانجا کار پیدا می‌کنند و در آن کشور می‌مانند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

آشنایی با یونی اسیست

یونی اسیست یک سازمان غیرانتفاعی در آلمان است که به عنوان یک سرویس متمرکز در راستای ارزیابی مدارک تحصیلی بین‌المللی برای تعیین صلاحیت و پذیرش در دانشگاه‌های آلمان فعالیت می‌کند.

این نهاد با ارائه‌ی ارزیابی‌های استاندارد و معادل‌سازی مدارک تحصیلی دانشجویان غیر آلمانی، از ادامه‌ تحصیل این دانشجویان در آلمان حمایت می‌کند. ضمن اینکه Uni-Assist صحت اسناد و مدارک ارسالی را نیز تأیید می‌کند و همواره به افراد اطمینان می‌دهد که فرایند ارزیابی، کاملاً شفاف و منصفانه خواهد بود.

باوجود آنکه در کشور آلمان دانشگاه‌های مختلفی وجود دارند که دانشجویانی از سراسر دنیا را می‌پذیرند، فعالیت یونی اسیست بخشی از این دانشگاه‌ها، یعنی چیزی در حدود ۱۷۰ دانشگاه آلمانی را پوشش می‌دهد. خدمات ارزشمند این سازمان علاوه بر تسهیل فرایند پذیرش دانشجویان بین‌المللی، به مهاجران تحصیلی نیز کمک می‌کند تا پیچیدگی‌ها و پیش‌نیازهایی که برای ورود به دانشگاه‌های آلمان با آن‌ها موجه هستند را راحت‌تر پشت سر بگذارند.

مزایا و معایب یونی اسیست

اکثر دانشجویانی که متقاضی مهاجرت به یکی از دانشگاه‌های آلمان هستند، همواره با این سوال مواجه می‌شوند که آیا باید به صورت مستقیم به خود دانشگاه درخواست بدهند یا از طریق پورتال یونی اسیست اقدام کنند. حقیقتاً هیچ پاسخ قاطع و مشخصی برای این پرسش وجود ندارد، اما هر فردی می‌تواند بر اساس شرایط خود، مزایا و معایب این دو روش را با یکدیگر مقایسه کرده و مناسب‌ترین روش را انتخاب کند.

درخواست پذیرش از طریق یونی اسیست

مزایامعایب
هزینه‌ی جداگانه و تکی به ازای هر درخواست و دریافت تخفیف به ازای اپلیکیشن‌های بیشتر. در یونی اسیست هزینه‌ی درخواست اول ۷۵ یورو و هزینه‌ی اپلیکیشن‌های بعدی در همان بازه‌ی زمانی، ۳۰ یورو استیونی اسیست هیچ قدرتی برای تصمیم‌گیری نهایی ندارد و تابع قوانین از پیش تعیین‌شده، بدون هیچ انعطافی است
امکان بررسی و مرور کلی تمام درخواست‌ها و پاسخ‌های دریافت شده از طرف دانشگاه‌هافقدان انعطاف‌پذیری در اجرای قوانین گاهی می‌تواند دانشجویان را ملزم به ارائه‌ی مدارک بیشتر و حتی نامربوط کند
ارائه‌ی راهنمایی‌های ضروری و مورد نیاز برای دانشجویان خارجی همه‌ی دانشگاه‌های آلمان اپلیکیشن‌های یونی اسیست را قبول نمی‌کنند
مشخص بودن لیست مدارک مورد نیاز از همان مراحل ابتدایی اقدام در پرتال یونی اسیستدر بعضی موارد، یونی اسیست دانشجویان را ملزم می‌کند که برای پذیرش در یک دانشگاه آلمانی، ابتدا یک دوره‌ی کالج مقدماتی در آلمان، یا یک دوره دانشگاهی در کشور خودشان گذرانده باشند

درخواست مستقیم برای دانشگاه‌های آلمانی

مزایامعایب
دانشجو مستقیماً با دانشگاه در ارتباط است و ممکن است بتواند مدارک بیشتری ارائه دهد یا در برخی موارد، از پرونده‌ی تحصیلی خود دفاع کند. حتی ممکن است که دانشگاه نسبت به یونی اسیست انعطاف‌پذیرتر باشداین روش می‌تواند در برخی موارد بسیار گران تمام شود. هر دانشگاهی هزینه‌ی اضافه‌ی خودش را دریافت می‌کند و برایش هیچ اهمیتی ندارد که تا قبل از این به چند دانشگاه دیگر درخواست داده‌اید؛ تا هزینه را کامل پرداخت نکنید درخواستتان بررسی نمی‌شود!
بعضی از دانشگاه‌های آلمانی هیچ هزینه‌ای به عنوان اپلیکیشن فی دریافت نمی‌کنندپیگیری تمام اپلیکیشن‌ها، بررسی جواب‌های دریافتی و ارائه‌ی پاسخ به تمام آن دانشگاه‌ها، می‌تواند به کار سخت و طاقت‌فرسایی تبدیل شود
اگر درخواست شما مستقیماً توسط خود دانشگاه بررسی شود، ممکن است از نظر آن‌ها هیچ نیازی به گذراندن دوره‌ی کالج مقدماتی نباشددرخواست مستقیم به دانشگاه، بدون هیچ راهنمایی مشخص و واضحی، می‌تواند فرایند پیچیده و گیج کننده‌ای باشد. ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها مدارک اضافه‌ای درخواست کنند که از همان ابتدا، به وضوح بیان نکرده باشند
ارسال درخواست برای یونی اسیست

مراحل درخواست برای یونی اسیست

شاید برای بسیاری از افراد، ثبت درخواست یونی اسیست فرایند پیچیده‌ای به‌ نظر بیاید، اما بررسی جداگانه‌ی مراحل آن کمک می‌کند تا با این پروسه راحت‌تر آشنا شوید:

تحقیق و بررسی مدارک مورد نیاز

ابتدا در مورد دانشگاه خاصی که توجه شما را جلب کرده، مهلت زمانی ارسال درخواست و مدارک ضروری آن دانشگاه تحقیق کنید. خود وب‌سایت یونی اسیست یک منبع مهم و ارزشمند برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد فرایند درخواست و مدارک مورد نیاز به حساب می‌آید.

برای ارسال اپلیکیشن برنامه‌ریزی کنید

یک طرح جامع ایجاد کنید و در آن تمام دانشگاه‌هایی که قصد دارید برای آن‌ها درخواست ارسال کنید و برنامه‌هایی که می‌خواهید دنبال کنید را مشخص سازید. به شرایط اضافه ‌بر سازمانی که ممکن است هرکدام از این‌ دانشگاه‌ها داشته باشند، مانند آزمون ورودی یا آزمون مهارت زبانی، توجه داشته باشید و آن‌ها را در یک جدول زمانی دقیق لحاظ کنید.

بیشتر بخوانید: آزمون تافل چیست؟

مدارک خود را آماده کنید

تمام مدارکی که برای ارسال درخواست نیاز دارید، از جمله آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان و توصیه‌نامه‌های خود را آماده کنید. یادتان باشد که از این مدارک، کپی رسمی و تأیید شده تهیه کنید.

مراحل ثبت درخواست در یونی اسیست

درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید

به وب‌سایت یونی اسیست مراجعه کرده و یک حساب کاربری ایجاد کنید. فرم درخواست آنلاین را با اطلاعات دقیق و کامل در مورد سوابق تحصیلی، اطلاعات شخصی، و دانشگاه‌ها و برنامه‌هایی که می‌خواهید برای آن‌ها درخواست بدهید، پر کنید.

هزینه‌های مورد نیاز را پرداخت کنید

Uni-assist برای ارزیابی درخواست شما، هزینه‌ی پردازش اطلاعات دریافت می‌کند. می‌دانید که پرداخت هزینه‌های یونی اسیست هم مانند دیگر سایت‌های غیر ایرانی، مستلزم پرداخت ارزی است و به دلیل تحریم‌های موجود، کاربران ایرانی در این مرحله با چالش‌های مختلفی مواجه هستنند. روش‌های پرداختی که در سایت یونی اسیست وجود دارد، پرداخت به وسیله‌ی کارت امن سه بعدی (ویزا کارت یا مستر کارت) یا حواله‌ی بانکی است. از آنجایی که این روش‌های پرداخت برای کاربران ایرانی به راحتی در دسترس نیست، گزینه‌ی سومی هم وجود دارد و آن پرداخت به کمک سایت‌های ایرانی واسط است.

وال پی نیز به عنوان یکی از ارائه دهندگان خدمات پرداخت بین‌المللی، امکان یک پرداخت امن و بی‌دردسر را برای هزینه‌های یونی اسیست فراهم آورده و شما می‌توانید با پرداخت ریالی به وال پی، و البته با خیال راحت، تمام مراحل پرداخت یونی اسیست را به وال پی در بخش پرداخت سایت های خارجی واگذار کنید. همان‌طور که گفته شد، هزینه‌ی ارزیابی اولین دوره درخواستی ۷۵ یورو، و هزینه‌ی هر دوره‌ی اضافه بر آن، ۳۰ یورو خواهد بود.

درخواست خود را ارسال و آن را پیگیری کنید

بعد از ارسال درخواست و پرداخت هزینه‌ها، لازم است مدارک خود را از طریق پست برای یونی اسیست ارسال کنید. بعد از آن می‌توانید به صورت آنلاین، وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

ارسال پستی مدارک برای یونی اسیست

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست در یونی اسیست

ریز نمرات تحصیلی

ریز نمرات درواقع نشان دهنده‌ی سوابق تحصیلی شماست و رتبه‌ها و نمراتی که شما در هر درس کسب کرده‌اید را نشان می‌دهد. فرقی نمی‌کند که در چه دانشگاه یا موسسه‌ای درس خوانده‌اید، برای ثبت درخواست حتماً به ریز نمرات خود احتیاج دارد.

مدارک و گواهینامه‌های تحصیلی

این مدارک تأییدکننده‌ی اتمام دوره‌ی تحصیلی شما هستند. فراموش نکنید که کپی‌های رسمی و برابر اصل این مدارک را برای ارائه به یونی اسیست نیاز دارید.

مدرک مهارت زبان

بسته به زبان برنامه‌ای که قصد ارسال اپلیکیشن برای آن را دارید (آلمانی یا انگلیسی)، لازم است که مدرک زبانی که خود آن دانشگاه تعیین کرده را برای Uni-assist ارسال کنید.

پاسپورت یا مدرک شناسایی

برای تأیید هویت و شهروندی خود نیاز دارید که یک کپی از پاسپورت یا یکی از مدارک شناسایی خود را ارسال کنید.

رزومه یا CV

CV درواقع سندی است که پیشینه‌ی تحصیلی، سوابق کاری، مهارت‌ها و سایر اطلاعات مربوط به شما را به صورت خلاصه ارائه می‌دهد.

انگیزه‌ نامه یا بیانیه هدف (SOP)

SOP انگیزه‌ی شما را از ارسال اپلیکیشن برای یک برنامه‌ی خاص دانشگاهی، و همینطور اهداف تحصیلی و شغلی شما را نشان می‌دهد. شما با نوشتن این بیانیه هدف باید توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید برای این موقعیت فرد مناسبی هستید.

نوشتن بیانیه هدف برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها

توصیه‌ نامه (LOR)

ممکن است بعضی از دانشگاه‌‌ها توصیه نامه‌هایی را از اساتید و معلمان درخواست کنند تا در آن‌ها از توانایی‌های علمی، اخلاق کاری و شخصیت شما صحبت کنند.

فرم درخواست

علاوه بر تمام این مدارک لازم است فرم درخواست آنلاینی که توسط یونی اسیست ارائه شده و شامل مواردی چون اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، دانشگاه‌ها و برنامه‌های مدنظر شما است را تکمیل کنید.

یونی اسیست، دستیار برگزیده‌ی دانشگاه‌های آلمان!

بدون شک حضور سازمان واسط مانند یونی اسیست می‌تواند به تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی برای ادامه‌ی تحصیل در آلمان کمک کند تا با پیگیری همزمان اپلیکیشن‌ها و مدیریت هزینه‌ها، مسیر پذیرش را منظم‌تر پیگیری کنند. با این وجود، از آنجایی که این سرویس اختیاری در تصمیم‌گیری برای پذیرش افراد ندارد، توصیه‌ی ما به تمام افرادی که به دنبال مهاجرت تحصیلی در آلمان هستند این است که حتماً با خود دانشگاهی که قصد دریافت پذیرش از آن را دارند هم مستقیماً در ارتباط باشند و از جزئیات برنامه، و کافی بودن مدارک ارسالی توسط یونی اسیست، اطمینان پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا