فین تک

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ قفل کردن سپرده کریپتو به زبان ساده

از نظر برخی افراد، ترید کردن یا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، تنها راه کسب درآمد از بازار کریپتوکارنسی است؛ این در حالی است که راه‌های درآمدزایی از این بازار، بسیار متنوع است. استیکینگ (Staking) یکی از همین روش‎ها است که سوددهی قابل قبولی هم دارد. استیکینگ ارز دیجیتال، به سپرده گذاری کریپتو در پلتفرم‌هایی مانند صرافی یا کریپتو ولت‌ها گفته می‌شود. اما چه کسانی می‌توانند استیک کنند؟ مزایای استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخی برای این سوالات هستید یا به دنبال روشی برای کسب درآمد از کریپتوکارنسی هستید در این مطلب همراه ما باشید. زیرا قرار است در ادامه به صورت کامل به این موضوع بپردازیم.

استیکینگ چیست؟

استیکنگ چیست

هر سه اصطلاح استیکینگ، سهام‌گذاری و سپرده‌گذاری کریپتو به یک مفهوم اشاره دارند و به  فرایندی گفته می‌شود که کاربران طی آنف ارزهای دیجیتال خود را برای مدت زمان مشخصی در شبکه قفل می‌کنند. با این کار آن‌ها در پروسه تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها مشارکت می‌کنند و در ازای این کار پاداش دریافت می‌کنند. میزان پاداشی که به کاربران تعلق می‌گیرد به فاکتورهای مختلفی مانند مدت زمان سپرده‌گذاری، ارزش کل قفل شده و نوع شبکه بستگی دارد.

ارتباط پروتکل اجماع اثبات سهام با استیکینگ

پروتکل اجماع یک قرارداد یا ساز‌و‌کاری است که با بررسی معتبر بودن تراکنش‌ها به بهبود امنیت شبکه کمک می‌کند. مهم‌ترین پروتکل‌های اجماع در بلاکچین عبارتند از:

پروتکل اجماع اثبات کار (PoW):در این پروتکل، برای تولید بلاک جدید و تایید تراکنش‌ها از ماینینگ یا استخراج استفاده می‌‌شود. در اجماع اثبات کار، پردازش شبکه بر عهده ماینرها است و در ازای این کار پاداش دریافت می‌کنند. ماینینگ یک کار پر هزینه است زیرا به دستگاه‌هایی با قدرت پردازش بالا و گران قیمت نیاز است که توانایی حل مسائل دشوار ریاضی را داشته باشند. یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال که از این پروتکل استفاده می‌کند، بیت کوین است.

پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS): مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) به عنوان راه‌حلی برای رفع مشکلات مکانیسم اجماع اثبات کار، معرفی شد. در این سیستم، شرکت‌کنندگان شبکه که می‌خواهند با اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید و افزودن بلاک‌های جدید از بلاکچین پشتیبانی کنند، باید مبالغی از ارزهای دیجیتال را سپرده گذاری کنند. به همین دلیل نیازی به خرید سیستم‌های محاسباتی گران قیمت و مصرف برق زیاد برای برای تولید بلاک جدید نیست.

فقط آن گروه از ارزهای دیجیتال که با الگوریتم POS کار می‌کنند، قابلیت استیک شدن را دارند.

استیکینگ ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

استیکینگ کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که فقط داده‌ها و تراکنش‌های معتبر به بلاکچین اضافه شوند. شرکت‌کنندگانی که تلاش می‌کنند فرصتی برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید به دست آورند، مبالغی از ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی تضمین در شبکه قفل می‌کنند. اگر آنها اطلاعات ناقص یا تقلبی را تأیید کنند، ممکن است بخشی یا تمام سهام خود را به عنوان جریمه از دست بدهند. اما اگر تراکنش‌ها و داده‌های صحیح و معتبر را تأیید کنند، پاداشی در قالب ارز دیجیتال بومی شبکه دریافت می‌کنند. رمزارزهای محبوبی مانند سولانا، اتریوم و کاردانو از سپرده گذاری به عنوان بخشی از مکانیسم‌های اجماع خود استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که استیکینگ و قفل شدن سرمایه کاربران، منجر به شکل‌گیری ایده وام ارز دیجیتال شد. در وام ارز دیجیتال کاربران با وثیقه گذاشتن دارایی‌های خود می‌توانند از پلتفرم‌های کریپتویی وام دریافت دریافت کرده و سرمایه لازم برای معامله و فعالیت در بازار کریپتو را فراهم کنند.

مکانیزم اجماع اثبات سهام چیست؟

الگوریتم PoS از یک فرآیند انتخاب شبه تصادفی برای انتخاب اعتبارسنج از بین گروهی از گره‌‎ها استفاده می‌کند. با این حال، هر ارز دیجیتال که از  PoS استفاده می‌کند، مجموعه‌ای از قوانین و روش‌های خاص خود را دارد تا مکانیسم‌های مختلف را برای ایجاد بهترین ترکیب ممکن برای شبکه و کاربرانش انتخاب کند.

سپرده‌گذاری کریپتو اجازه می‌دهد تا بلاک‌ها بدون نیاز به سخت افزارهای استخراج تخصصی مانند ASIC تولید شوند. در حالی که استخراج به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در سخت افزار و انرژی برای اجرای عملیات ماینینگ نیاز دارد؛ استیکینگ مستلزم سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بومی شبکه است.

در فرایند اثبات سهام، بلاک‌ها به جای استخراج، ساخته می‌شوند. هنگامی که یک گره برای ساخت بلاک بعدی انتخاب می‌شود، تأیید می‌کند که تراکنش‌های موجود در بلاک معتبر هستند. سپس بلاک را امضا کرده و به بلاکچین اضافه می‌‍‌کند. به عنوان پاداش، گره کارمزد تراکنش را از بلاک دریافت می‌‍کند.

اگر یک گره بخواهد در ساخت بلاک‌ها مشارکت نداشته باشد، سهام و پاداش به دست آمده پس از یک دوره آزاد می‌شود. وجود زمان مشخص برای آزادسازی سرمایه گره، به شبکه اجازه می‌دهد تا بررسی کند که بلاک تقلبی توسط گره به بلاکچین اضافه نشده است.

آشنایی با مفهوم استخر استیکینگ

استخر استیکینگ

عملکرد استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال بسیار شبیه به استخرهای استخراج است. مهم‌ترین هدف از ایجاد این استخرها، تلاش برای کسب سود بیشتر است. استخر استیکینگ گروهی از دارندگان ارزهای دیجیتال است که رمزارزهای خود را در یک پلتفرم به اشتراک گذاشته تا شانس انتخاب شدن به‌عنوان اعتبارسنج را افزایش دهند. با ترکیب قدرت استیکینگ، کاربران می‌توانند شانس خود را برای کسب پاداش سهام‌گذاری که به طور متناسب بین هر یک از اعضای استخر بر اساس سهم آنها توزیع می‌شود، افزایش دهند.

استخر سهام‌گذاری برای کاربرانی که ممکن است منابع یا تخصص فنی لازم برای اجرای گره‌های اعتبارسنجی اختصاصی را نداشته باشند، مفید است. در عوض، آنها می‌توانند رمزارزهای خود را به یک استخر واگذار کرده و بدون اجرای یک گره، پاداش کسب کنند.

نکات مهم در انتخاب استخرهای استیکینگ

  • توجه به این نکته مهم است که استخرهای استیکینگ معمولاً هزینه‌ای را برای خدمات خود از پاداش‌های سپرده‌ گذاری دریافت می‌کنند؛ بنابراین هنگام انتخاب یک استخر به کارمزد دریافتی پلتفرم دقت کنید.
  • همچنین، کاربران باید به دقت تحقیق کرده و یک استخر معتبر و باسابقه را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که استخرهای Staking با وجود فراهم کردن امکان کسب سود برای سرمایه‌گذاران، بیشتر مورد توجه هکرهای ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند و احتمال هک آنها به مراتب بیشتر است.

مزایای استیکینگ ارز دیجیتال

استیکینگ ارز دیجیتال مزایای زیادی برای کاربران و شبکه دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کسب پاداش: گره‌هایی که در فرآیند اعتبارسنجی شبکه شرکت می‌کنند، کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.
  • افزایش نقدینگی شبکه: Staking نقدینگی شبکه را افزایش ‌می‌دهد؛ زیرا به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های غیرفعال خود را بدون فروش آن‌ها در اختیار شبکه بگذارند.
  • برقراری امنیت شبکه: سپرده‌گذاری کریپتو با تشویق اعتباردهندگان به ایمن‌سازی شبکه، باعث افزایش امنیت شبکه می‌شود. در نقطه مقابل، اعتبارسنج‌هایی که بدخواهانه عمل می‌کنند یا قوانین شبکه را زیر پا می‌گذارند، جریمه می‌شوند.
  • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: Staking به عنوان جایگزینی برای فرایند اجماع اثبات کار در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا مصرف انرژی کمتری دارد و با محیط زیست سازگار است. در واقع برای تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید به قدرت محاسباتی بسیار کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار نیاز دارد.

ریسک‌های استیکینگ ارز دیجیتال

ریسک های استیکینگ رمزارزها

کاربران باید قبل از هر اقدامی برای ورود به این حوزه، به دقت در مورد  استیکینگ تحقیق کنند و از خطرات مربوط به آن آگاه باشند. در ادامه برخی از ریسک‌های مرتبط با سپرده گذاری کریپتو را مطرح می‌کنیم.

  • خطر نوسانات قیمتی: بازار ارزهای دیجیتال همواره با نوسان همراه است. ممکن است با ریزش قیمت رمزارز استیک شده در استخرهای جفت ارزی سهام‌گذاری، لیکویید شدن سرمایه را تجربه کنید و رمزارزهای خود را از دست بدهید.
  • احتمال متمرکز شدن شبکه: در برخی از شبکه‌های PoS، تعداد کمی از اعتبارسنج‌ها ممکن است بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های شبکه را در اختیار داشته باشند. این می‌تواند خطر متمرکز شدن شبکه را ایجاد کند؛ زیرا این گروه از اعتبارسنج‌ها ممکن است قدرت کنترل شبکه را در دست بگیرند.
  • احتمال حملات سایبری: استیکینگ کاربران را ملزم می‌کند که رمزارزهای خود را برای مدت طولانی در یک کیف پول یا گره اعتبارسنجی قفل نگه دارند. نقص فنی یا حملات هکرها می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه کاربران شود.
  • عدم امکان برداشت دارایی در زمان دلخواه: کاربران معمولاً باید رمزارزهای خود را برای یک دوره از پیش تعیین‌شده در شبکه قفل کنند. این عامل دسترسی کاربران به دارایی‌هایشان را در زمان ریزش بازار محدود می‌کند و باعث ضررهای سنگین می‌شود.

استیکینگ ارز دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

سپرده‌گذاری کریپتو، یکی از روش‌های کسب درآمد غیر فعال است. یعنی بدون آنکه نیاز باشد تا شما ساعت‌های زیادی را کار کنید، می‌توانید به درآمد برسید. حتی این امکان را دارید که در کنار سایر فعالیت‌ها و شغل اصلی خود، سپرده‌ گذاری ارزهای دیجیتال را انجام دهید. بنابراین اگر وقت کافی ندارید و به دنبال یک راه کم‌ دردسر برای کسب سود هستید، Staking  یک گزینه مناسب برای شما است. البته سپرده‌‌گذاری کریپتو به افرادی هم توصیه می‌شود که به تحلیل بازار علاقه‌مند نیستند و تمایلی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال ندارند.

آیا شما تجربه استیکینگ ارزهای دیجیتال را دارید؟ به نظرتان کدام ارزها برای استیک کردن بهتر هستند؟ لطفا نظرات خود را برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا