انیمه و انیمیشنسینما و تلویزیون

بهترین انیمه های سریالی تاریخ [لیست انیمه های سریالی که باید تماشا کنید]

زمانی که صحبت از انیمه می‌شود، طیف بسیار گسترده‌ای از افراد را می‌توان در مقابل آن به دو گروه تقسیم کرد. دسته‌ی اول، انیمه‌بازهایی حرفه‌ای هستند که اصولاً با داستان‌ها و شخصیت‌های انیمه‌ها زندگی می‌کنند، و دسته‌ی دوم افرادی هستند که هیچ اطلاعی راجع به این دنیای جذاب ندارند و حتی تفاوت انیمه‌ها را با انیمیشن‌های دیزنی و پیکسار نمی‌دانند! اما فارغ از اینکه شما در گروه اول قرار بگیرید یا گروه دوم، انیمه‌های زیادی هستند که می‌توان ساعت‌ها در موردشان صحبت کرد و از میانشان بهترین‌ها را انتخاب کرد، چه بهترین انیمه سریالی باشند و چه بهترین انیمه‌های سینمایی.

معرفی انیمه

اگر شما هم هنوز نمی‌دانید که اصلاً انیمه چیست، باید بگوییم که انیمه سبکی از انیمیشن ژاپنی است که در ابتدا فقط برای بازار ژاپن تولید می‌شد و به همین دلیل بسیاری از ارجاعات فرهنگی مورد استفاده‌ در نسخه‌های اولیه‌ی آن، منحصر به ژاپن بود. اصطلاح انیمه در ژاپن، بیانگر هرنوع کارتون یا انیمیشنی، صرف نظر از ملیت آن است، اما در خارج از ژاپن اشاره به فیلم‌های انیمیشنی دارد که منحصراً از ژاپن می‌آیند و علاوه بر سبک گرافیکی خاص و درخشانی که دارند، ممکن است موضوعات مختلفی، از علمی تخیلی گرفته تا عاشقانه و نیروهای ماوراءالطبیعه را در برگیرند.

مضاف‌براینکه انیمه‌ها تنها برای مخاطبان کودک طراحی نشده‌اند و امروزه بسیاری از انیمه‌های سینمایی و سریالی، مخصوص مخاطبان بزرگسال هم هستند. پس اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، به‌خاطر داشته باشید که تمام انیمه‌ها، کارتونی هستند اما هر کارتونی، انیمه نیست!

مانگا چیست و چه فرقی با انیمه دارد؟

حالا که قصد آشنایی با انیمه را دارید، بهتر است همینجا مفهومی به نام مانگا را هم بشناسید. مانگا اصطلاحی است که برای طیف گسترده‌ای از کتاب‌های کمیک و رمان‌های گرافیکی که اصالتاً در ژاپن تولید و منتشر شده‌اند، استفاده می‌شود. اگر با کتاب‌های کمیک آمریکایی آشنا باشید، حتماً می‌دانید که این کتاب‌ها تماماً رنگی چاپ می‌شوند. اما مانگاهای ژاپنی اغلب سیاه‌وسفید هستند و چاپ‌های تمام رنگی برای نسخه‌های خیلی خاص استفاده می‌شود. تفاوت دیگری که بین مانگای ژاپنی و کمیک بوک‌های آمریکایی وجود دارد، جهت چینش آن‌هاست. مانگای ژاپنی برخلاف همتای آمریکایی خود، از راست به چپ خوانده می‌شود! مانگاها معمولاً به‌صورت چند فصلی، در مجلات چاپی، یا دیجیتالی (و یا هردو) منتشر می‌شوند.

معرفی مانگا

مانگای کاغذی هم همچون انیمه، خود تبدیل به یک صنعت ژاپنی شده و بسیاری از مردم جهان را همچون اوتاکوها که علاقه‌ای افراطی به انیمه دارند، طرفدار خود کرده است. به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً بین محتوا و سبک مانگای ژاپنی و انیمه‌ها، یک همپوشانی وجود دارد. برای مثال؛ ممکن است یک مجموعه‌ مانگای محبوب به انیمه تبدیل شود و یا اینکه یک انیمه، اقتباسی از یک مانگا باشد.

بهترین انیمه‌ها کدام‌اند؟

معرفی بهترین انیمه‌ها یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا محسوب می‌شود! چه زمانی که بخواهیم سراغ بررسی بهترین انیمه سینمایی برویم، و چه زمانی که درصدد معرفی برترین انیمه ‌های سریالی باشیم، با دنیایی از آثاری مواجهیم که هم به لحاظ بصری خیره‌کننده هستند و هم به لحاظ هیجانی، بسیار گیرا! اما اگر بخواهیم چند فاکتور مهم از جمله نوآوری هنری و درخشش موضوع را معیار بررسی خود قرار دهیم، راحت‌تر می‌توانیم چند مورد از بهترین انیمه‌ها را معرفی کنیم.

معرفی بهترین انیمه سریالی ها

از آنجایی که تولیدات زیادی می‌توانند عنوان بهترین انیمه سریالی را دریافت کنند، محدود کردن این معرفی بهترین‌ها به چند سریال خاص، به دنبال‌کنندگان انیمه‌ها هم کمک می‌کند تا دیدن انیمه‌های برتر را در اولویت قرار دهند! به‌این‌ترتیب بعد از آشنایی با این مجموعه از برترین انیمه های سریالی، تنها به اندازه‌ی خرید یک گیفت کارت کرانچی رول تا تماشای آنلاینشان فاصله دارید! این شما و این بخشی از بهترین انیمه سریالی های تاریخ:

حمله به تایتان

انیمه اتک ان تایتان

با وجود اینکه امتداد چندساله‌ی این سریال، دنبال کردن داستانش را برای مخاطبان کمی پیچیده کرده اما Attack on Titan همچنان یکی از برترین انیمه‌ های سریالی تاریخ است. عوامل متعددی از جمله شخصیت‌پردازی‌های قوی و داستان هیجان‌انگیز این سریال، موجب برتری‌اش نسبت به خیلی از رقبا شده. البته نباید فراموش کنیم که حمله به تایتان، داستان بسیار تلخی دارد و ممکن است انتخاب خیلی از افرادی که از خشونت بیزارند، نباشد.

اسلم دانک

انیمه سریالی اسلم دانک

باوجود اینکه سریال Slam Dunk نتوانست در رقابت با مانگای اصلی آن پیروز میدان باشد، اما همچنان یکی از بهترین انیمه سریالی‌ های تاریخ، مخصوصاً برای علاقه‌مندان به حوزه‌ی ورزش به حساب می‌آید. داستان این سریال در رابطه با پسری به نام هانامیچی ساکوراگی است که به امید نزدیک شدن به دختر مورد علاقه‌اش، بسکتبال را شروع می‌کند. اما به‌زودی، به ورزشکار ماهری تبدیل می‌شود که باعث تبدیل تیم بسکتبال شوهوکو به یکی از بهترین تیم‌های ژاپن می‌شود.

شیطان کش

انیمه شیطان کش

جدیدتر بودن سریالی مانند Demon Slayer دلیل نمی‌شود که آن را جزء بهترین انیمه سریالی‌های تاریخ به‌حساب نیاوریم! جالب است بدانید که این انیمه توانسته در مدت زمان شش سال، ۱۰ میلیارد دلار درآمدزایی کند که به نوبه‌ی خود رقم قابل توجهی است. به این انیمه سریالی می‌توان از چند وجه امتیاز بالایی داد؛ از طرح جذاب آن گرفته تا شخصیت‌های جذاب و انیمیشن فوق‌العاده‌ی آن، همگی باعث بالا رفتن سطح این سریال شده‌اند. البته ناگفته نماند که مسیر شیطان کش همچنان ادامه دارد و نمی‌دانیم که در آینده، قرار است به چه سطحی از موفقیت تجاری و جلب نظر منتقدان دست پیدا کند.

دفترچه مرگ

سریال دفترچه مرگ

پلات و طرح داستانی هیجان‌انگیز سریال Death Note آن را به یکی از پرطرفدارترین انیمه‌های طول تاریخ تبدیل کرده است. داستان این سریال که از مجموعه مانگایی به همین نام گرفته شده، حول محور شخصیتی به نام لایت یاگامی می‌گردد که دفترچه‌ای اسرارآمیز پیدا کرده و تصمیم گرفته به کمک آن، جهان را نیروهای شر خلاص کند.

ناروتو شیپودن

سریال Naruto Shippuden هم مانند بسیاری از بهترین انیمه سریالی‌ های تاریخ، از یک مجموعه مانگا اقتباس شده. این سریال که مجموعاً ۲۲۰ قسمت از آن پخش شد، در ۱۳۵ قسمت ابتدایی خود داستان بخش اول مانگای اصلی را دنبال می‌کند اما در ادامه، روایت‌گر ماجرای جدیدی است که در مانگاها نیامده است. یکی از نکات جالب در مورد این سریال، حضور عناصری از اساطیر آسیایی در آن است. داستان اصلی سریال، سفر قهرمانی پسری است که در مسیر تبدیل شدن به بهترین نینجای تمام دوران‌هاست. اگر این سریال را دیده باشید و دلتان برایش تنگ شده باشد، می‌توانید انیمه‌ی Boruto را دنبال کنید؛ این مجموعه داستان‌های پسر ناروتو را دنبال می‌کند و در همان حال و هوا ساخته شده، گرچه که سریال ناروتو شیپودن چیز دیگری است!

ماجراجویی عجیب و غریب جوجو

سریال ماجراجویی عجیب و غریب جوجو

سریال Jojo’s Bizarre Adventure هم مانند بسیاری از انیمه‌های هم‌رده‌ی خودش، از مجموعه مانگایی با همین نام اقتباس شده. باوجود اینکه مجموعه مانگای اولیه بسیار پرطرفدار بود، سریال ماجراجویی عجیب و غریب جوجو نشان داد که تصمیم برای اقتباس انیمه از آن تصمیم بسیار درستی بوده است! مضاف‌براینکه معرفی دنیای جوجو، به درک بهتر نسل جدید کمک چشمگیری کرده است.

پوکمون

ورود سریال Pokemon در اواخر دهه‌ی نود، ورود بسیار باشکوهی بود! از انیمه گرفته تا بازی‌های ویدئویی و بازی جمع‌آوری کارتی، همگی در محبوبیت این فرانچایز نقش موثری داشتند. اما گذشت زمان نشان داد که انیمه‌ی پوکمون چطور توانست رشد کند و خود به یکی از بهترین انیمه سریالی‌ های تاریخ تبدیل شود. باوجود اینکه ممکن است در ظاهر، داستان این سریال سطحی به نظر برسد، اما نباید فراموش کنیم که پوکمون در حدود بیش از ربع قرن، بسیاری از ایده‌ها و مضامین را مورد بررسی قرار داد و پیام‌های مثبت زیادی را به مخاطبین خود منتقل کرد. امروزه می‌توان گفت که میلیون‌ها نفر از سراسر جهان، با تماشای شخصیت‌های پوکمون قد کشیده‌اند و خاطره ساخته‌اند!

کابوی بیباپ

سریال انیمه ای کابوی بیباپ

در مقابل سایر سریال‌هایی که به عنوان بهترین انیمه سریالی های تاریخ نام بردیم، مسلماً سریال Cowboy Bebop انیمه‌ی کاملی نیست، اما این به این معنا نیست که بخواهیم تأثیر انیمه‌ی کابوی بیباپ بر رسانه را نادیده بگیریم! چرا که این انیمه سریالی خود به تنهایی توانسته الهام‌بخش تعداد زیادی از انیمه‌ها و مانگا‌های دیگری باشد که سال‌های بعد از آن، خلق شدند.

زمانی که ویژگی‌های مختلف این سریال را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این انیمه، روشی است که به کمک آن عناصر ژانرهای مختلف را با یکدیگر ترکیب می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود که افراد زیادی به طرفداران آن تبدیل شوند. ممکن است این سریال بهترین انیمه سریالی تاریخ نباشد، اما بدون شک یکی از برترین‌هاست!

کیمیاگر تمام فلزی: برادری

کیمیاگر تمام فلزی

به جرات می‌توان گفت که سریال Fullmetal Alchemist: Brotherhood یکی از وفادارترین انیمه‌های اقتباسی به مانگای اصلی است. این سریال هم به لحاظ روایت داستانی، و هم از جهت ظاهر و احساس بصری که در مخاطبان ایجاد می‌کند، به مانگای خود وفادار است. باوجود آنکه رابطه‌ی بین ادوارد و آلفونس نقطه قوت این سریال محسوب می‌شود، اما طرح داستان و گره‌ها و پیچش‌هایی که در آن رخ می‌دهند هم در تبدیل آن به یکی از بهترین انیمه سریالی های تاریخ، نقش بسیار موثری دارند.

نئون جنسیس اونگلیون

انیمه نئون جنسیس اونگلیون

باوجود آنکه در طور تاریخ انیمه سازی، انیمه‌های زیادی در ژانر مکا (نوآوری‌های مکانیکی) ساخته شدند، اما هیچ کدام به اندازه‌ی Neon Genesis Evangelion و اسپین‌آف‌ها و اقتباس‌های مختلفی که از آن ساخته شدند، محبوب و ماندگار نبودند. عواملی که این انیمه را به یکی از بهترین انیمه سریالی‌ های تاریخ تبدیل کردند کم نیستند، از داستان شگفت‌انگیزش گرفته تا صحنه‌های خیره‌کننده‌ای که به تصویر کشیده می‌شوند، همگی توانستند مخاطبان زیادی را به جمع هوادارن این سریال دعوت کنند.

وان پیس

انیمه وان پیس

سریال One Piece به نسبت دیگر انیمه‌های شونن (مانگایی که مخاطبان آن معمولاً پسرها و مردان جوان هستند) به زمان بیشتری نیاز داشت تا جایگاه خود را در میان مخاطبان غربی تثبیت کند، اما زمانی که به این موفقیت رسید، هرگز برای حفظ این جایگاه به چالش برنخورد! همانطور که در میان مخاطبان ژاپنی هم بسیار پرطرفدار باقی ماند و هنوز یکی از بهترین انیمه سریالی های تاریخ به‌حساب می‌آید.

دراگون بال

سریال انیمه ای دراگون بال

باوجود آنکه سریال‌های انیمه‌ای زیادی می‌توانند به لحاظ سرگرمی با Dragon Ball رقابت کنند، اما زمانی که صحبت از محبوبیت انیمه، مخصوصاً در جهان غرب می‌شود، دراگون بال پیشتاز میدان است! درواقع به همین دلیل است که بسیاری از افراد دراگون بال را یکی از مهم‌ترین و بهترین انیمه سریالی های تاریخ می‌دانند. داستان فوق‌العاده، شخصیت‌های باورنکردنی و صحنه‌های اکشن و جذاب این سریال، همگی در محبوبیت این انیمه نقش چشمگیری داشته‌اند.

دنیای پر رمز و راز انیمه‌ها

همه‌ی ما از سال‌ها پیش با سریال انیمه‌ای چون فوتبالیست‌ها، وارد دنیای پررمز و راز انیمه‌ها شده‌ایم. اما ورود جدی بسیاری از طرفداران پروپاقرص امروزی انیمه‌ها به این دنیای رازآلود با «شهر اشباح» رقم خورده است. با این‌وجود، اصلاً فرقی نمی‌کند که تا امروز چقدر انیمه دیده باشید و با چند کارگردان معروفش آشنا شده باشید؛ در حقیقت هر زمان که انیمه دیدن را شروع کنید، برای تماشای بقیه‌ی انیمه‌های خوب منتشر شده، وقت کم خواهید داشت! پس بهتر است از همین امروز شروع کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا